PIELĘGNACJA USZU

 

Pielęgnacja uszu polega na codziennej obserwacji stanu małżowin od wewnętrznej strony zwracając uwagę na zmiany naskórka w ich obrębie, oraz obserwacji kanału słuchowego pod względem występującej w nim wydzieliny. Należy zwracać szczególną uwagę na jej kolor, zapach, konsystencję.

U psów krótkowłosych pielęgnacja  ogranicza się do utrzymania czystości wewnętrznej strony uszu oraz zewnętrznej części przewodów słuchowych. W celu rozmiękczenia zalegającej wydzieliny do przewodów słuchowych zapuszcza się dostępne na rynku płyny a następnie wyciera się nadmiar wypływającej wydzieliny. Nie jest wskazane grzebanie szpatułką w przewodzie słuchowym, gdyż nieumiejętne zabiegi mogą spowodować wepchanie zanieczyszczeń wgłąb.

U pozostałych ras psów na wstępie należy zadbać o oczyszczenie przewodów słuchowych z  rosnących w nich włosów (palcami, za pomocą pęsety). Włosy te pozostając w środku oblepiają się woszczyną tworząc filcowo-łojowe czopy, które powodują zatkanie (brak dostępu powietrza) kanału słuchowego, a w dalszym ciągu stworzenie doskonałych dla drobnoustrojów beztlenowych warunków rozwoju, co w konsekwencji może prowadzić do zapalenia bakteryjnego lub grzybiczego. Regularne usuwanie z wnętrza ucha porastających je włosów zwykle  obniża ryzyko infekcji. Niedopuszczalne jest wycinanie włosów z wnętrza uszu, gdyż pozostające ich ścinki powodować mogą podrażnienia skóry. Niedopuszczalne jest także grzebanie szpatułkami w nieoczyszczonych z sierści uszach, gdyż powoduje to wepchniecie zanieczyszczonych woszczyną czopów z sierści w głąb i tym samym pogorszenie stanu zwierzęcia.

U psów z dłuższą sierścią niewskazane jest też stosowanie do czyszczenia uszu preparatów oleistych, które powodują dodatkowe sklejanie się sierści, co może być przyczyną  powstania zapalenia. U takich ras psów najlepiej stosować wysuszające preparaty alkoholowe (30%). Gdy pies zbyt często potrząsa głową, drapie okolice uszu, dotyk tam sprawia mu ból, lub z uszu wydobywa sie cuchnąca wydzielina, a także w innych niepokojących wypadkach należy  zgłosić sie do lekarza weterynarii, który zaordynuje odpowiednie leczenie.

 

Pielęgnacja uszu na przykładzie sznaucera miniaturowego. Po lewej stronie  zaniedbane, zarośnięte włosami ucho; po prawej stronie to samo ucho po oczyszczeniu