ZWALCZANIE I OCHRONA PRZED PASOŻYTAMI ZEWNĘTRZNYMI

 

Bardzo ważną sprawą jest zadbanie o to, aby na skórze waszego psa nie pojawiły sie pasożyty zewnętrzne takie jak np. pchy, kleszcze. Jest to bardzo ważne, gdyż często pasożyty te wywołują różnego rodzaju podrażnienia skóry i alergie, a także przenoszą choroby (kleszcze), oraz są żywicielami pośrednimi pasożytów wewnętrznych takich jak tasiemiec psi (pchły).

Dostępne na rynku preparaty można podzielić na:

  • likwidujące pasożyty
  • zapobiegające ich pojawieniu się

Aby  zapobiec pojawieniu się pasożytów zewnętrznych najlepiej zabezpieczyć czworonoga za pomocą specjalnych środków ochrony. Na rynku dostępny jest bogaty asortyment służących do tego produktów w postaci: kropli i sprayów. Preparaty te zabezpieczają przed inwazją pcheł na około 3 miesiące, a kleszczy na około miesiąc. Zabieg można wykonać samemu albo powierzyć jego wykonanie specjaliście: lekarzowi weterynarii lub groomerowi.

W przypadku preparatów w sprayu należy pamiętać, że 1 pryśnięcie przypada na 0,5 kg masy ciała psa, a u psów długowłosych do wyliczonej ilości preparatu dodajemy 20%. Preparat stosuje sie na suchą sieść nie wcześniej niż 48 godzin po kąpieli. Spryskujemy całą powierzchnię ciała starając się, aby  preparat dostał się do skóry, a nie pozostawał tylko na włosach. Po zastosowaniu preparat należy należy dokładnie wmasować. Zabieg należy wykonywać w rękawiczkach i podczas wykonywania zabiegu nie należy jeść, pić ani palić. Po wyschnięciu pies jest zabezpieczony, lecz nie należy go kąpać przez następne 48 godzin.

Preparaty w kroplach mają większe stężenie substancji czynnej niż spraye. Stosuje się je kropiąc psa w okolicy kłębu i jeśli pies jest duży także w okolicy nasady ogona. Ostatnio pojawiły się też tego typu preparaty, które likwidują i zabezpieczają przed pasożytami zewnętrznymi: pchły, kleszcze, świerzbowiec, nużeniec.... a także wewnętrznymi takimi jak np. glisty, nicienie sercowe itp np. Advocate firmy Bayer.

Często stosowane są też obroże przeciw pchłom i kleszczom. Zastosowanie obroży ma największy sens u ras małych, gdyż promień ich działania jest zwykle ograniczony. Obroże nieużywane najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu np. w słoiku. Przed kolejnym użyciem obrożę należy rozciągnąć, aby substancja czynna w niej zawarta wydostała się na zewnątrz.

Preparaty służące do likwidacji pasożytów dostępne są w postaci: szamponów, płynów i zasypek.

Odrębnym zagadnieniem jest pozbycie się już przyczepionego kleszcza. W żadnym wypadku nie wolno go polewać, smarować i traktować czymkolwiek, gdyż nieumiejętne zabiegi prowadzą do sprowokowania kleszcza do wymiotów, co ułatwia zakążenie. Najlepiej wykręcić go specjalną pęsętą, lub skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.