PIELĘGNACJA
Pod pojęciem tym zawarte są wszystkie czynności dotyczące różnych części ciała psa, które należy wykonywać regularnie w celu utrzymania psa w jak najlepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Większość czynności pielęgnacyjnych powinniście państwo wykonywać w domu, a niektóre można powierzyć lekarzowi weterynarii lub profesjonalnemu groomerowi. Bardzo ważną sprawą jest to, aby do zabiegów pielęgnacyjnych przyzwyczajać pieska już od małego szczeniaczka. Wtedy zabiegi takie będą dla psa naturalne i nie będą powodować stresu, lęku, histerii lub agresji. Należy pamiętać też, że kondycja skóry i szaty waszego psa, poza samą pielęgnacją, zależy również od odpowiedniego, zbilansowanego żywienia.
Zabiegi pielęgnacyjne można podzielić na dwie grupy:
PIELĘGNACJA CZĘŚCI CIAŁA PSA:
- PIELĘGNACJA USZU, OCZU I ZĘBÓW
- PRZYCINANIE I PIELĘGNACJA PAZURÓW
- PIELĘGNACJA OPUSZEK ŁAP I PRZESTRZENI MIĘDZYPALCOWYCH
- OCZYSZCZANIE GRUCZOŁÓW OKOŁOODBYTOWYCH
- PIELĘGNACJA OKOLIC NARZĄDÓW ROZRODCZYCH (NAPLETKA I SROMU) I ODBYTU
- ELIMINACJA PASOŻYTÓW ZEWNĘTRZNYCH I OCHRONA PRZED NIMI
PIELĘGNACJA SIERŚCI I SKÓRY:
(jej rodzaj zależny jest od rasy, rodzaju szaty i jej kondycji u psa)
- STRZYŻENIE I CIĘCIE
- TRYMOWANIE I SKUBANIE
- USUWANIE PODSZERSTKA
- CZESANIE I SZCZOTKOWANIE, ROZCZESYWANIE KOŁTUNÓW
- KĄPIELE (pielęgnacyjne, lecznicze)
- MASAŻE (relaksacyjne, lecznicze)
- INNE SPECJALISTYCZNE ZABIEGI NA SIERŚCI (prostowanie, papilotowanie, tapirowanie itp.)
Na bieżąco trzeba też obserwować stan skóry psa, obecność pasożytów i w razie potrzeby zastosować odpowiednie środki.
Bardziej specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak strzyżenie, trymowanie (skubanie) i cięcie, najlepiej jest powierzyć profesjonalnemu groomerowi, który w odpowiedni dla rasy sposób zajmie się szatą państwa psa. Bardzo ważne jest, aby osoba, która ma zajmować się szatą waszego psa faktycznie miała pojęcie o tym, co robi. Dyplom na ścianie i szybki kurs strzyżenia to nie wszystko! Nieprawidłowo przeprowadzone tego typu zabiegi nie tylko mogą na wiele miesięcy oszpecić waszego ulubieńca, ale mogą również pozbawić go na wiele miesięcy, a nawet lat możliwości pokazywania się z sukcesami na wystawach psów. Nieprawidłowe zabiegi mogą na długi czas zniszczyć strukturę szaty, a nieprawidłowa fryzura wymaga odrośnięcia spartaczonych części. Na dodatek w skrajnych przypadkach niewłaściwie wykonane zabiegi pielęnacyjne mogą doprowadzić waszego psa do schorzeń skóry, które będziecie leczyć jeszcze wiele miesięcy po takiej wizycie.
Pierwsze trymowanie wykonuje się już w wieku szczenięcym i w zasadzie kupując pieska z hodowli, powinien mieć już taki zabieg za sobą. To samo dotyczy strzyżenia (u ras takich jak np. pudel, bedlington terrier, kerry blue terrier itp). Po zakupie pieska powinni państwo jak najszybciej przyzwyczajać go do czesania, dźwięku suszarki do włosów, czy nożyczek. Z pierwszą wizytą u groomera mogą się państwo pojawić, gdy piesek ma już 3-4 miesiące (zależy to od stanu jego sierści). Zwykle trwa ona dość krótko i sprowadza się do podstawowych zabiegów, dostosowanych do rasy. Zapuszczanie włosów szczeniaczka do 7-8 miesiąca nie jest dobrą praktyką i powoduje, że nie przyzwyczajony za młodu do zabiegów groomerskich piesek mocno się stresuje, na dodatek często jego szczenięca sierść już się zdąży sfilcować. Zabiegi trwają więc dłużej i nie są zbyt przyjemne, co nie wpływa dobrze na samopoczucie pieska, powodując często u niego traumę (szczególnie, gdy jest to pierwsza wizyta).
Pamietajcie również, że o szatę waszego pupila musicie dbać przez cały rok, a nie tylko od wiosny do jesieni. Zabiegi pielęgnacyjne takie jak trymowanie, czy strzyżenie trzeba przeprowadzać regularnie bez względu na porę roku. Oczywistym jest fakt, że zimą fryzura jest dostosowana do warunków (nie tak krótka, jak w lecie), choć w każdym mieszkaniu, gdzie pies spędza większość czasu zimą utrzymywana jest temperatura co najmniej 18 stopni Celsjusza.
Pomyślcie więc państwo, jak czuje sie zarośniety na zimę pies w takiej temperaturze (on nie ma możliwości rozebrać się). Bardzo często trafiają do mnie pieski, które po zimie w pełnym futrze zamieniły sie w sfilcowane i brzydko pachnące kupy kłaków o zmienionej chorobowo skórze (brak dostępu powietrza) tylko dlatego, że ich właściciele uważali, że zimą pies musi mieć długie futerko (żeby nie było mu zimno). Najlepszym wyjściem jest kupienie pieskowi ubranka (to nie jest żaden wstyd, tylko objaw waszej troski), które w mieszkaniu można zdjąć, tym samym oszczędzając pupilowi przegrzewania sie w często dwudziestokilko stopniowej temperaturze waszego mieszkania. Bardzo dobrze sprawdzają sie też nieocieplane kurtki przeciwdeszczowe, które chronią psa w deszczowe dni.
Zauważyłam, że jest wiele niejasności odnośnie wymienionych powyżej zabiegów, więc wyjaśniam, co to jest
Reasumując jeżeli zabiegi pielęgnacyjne będziecie państwo przeprowadzać na bieżąco, wasz pies będzie przepięknym przedstawicielem swojego gatunku o zdrowej skórze, błyszczącej dobrze wybarwionej szacie i będzie cieszył się doskonałą kondycją fizyczną i psychiczną.
Pamiętajcie: WASZ PIES JEST WASZĄ WIZYTÓWKĄ !!!!!!!!
Na poparcie moich słów poniżej zamieszczam zdjęcie głowy west highland white teriera, który trafił do mojej firmy. Po lewej stronie głowa uformowana nieprawidłowo przez poprzedniego fryzjera (na szczęście już trochę odrośnięta), a po prawej głowa tego samego psa wyskubana przeze mnie zgodnie z wymaganiami wzorca. Myślę, że różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka.